Koku Parfüm > Koku > Vedat Ozan Koku Atölyesi

Vedat Ozan Koku Atölyesi

Vedat Ozan, Türkiye’de çok popüler olmayan bir konu üzerine derya deniz bilgiler edinmiş bir parfümör. Türkiye’de parfüm endüstrisi ve parfüm pazarlaması çok gelişmediği için “parfümör” kelimesini de duymamış olabilirsiniz doğal olarak. Öncelikle parfümör kelimesine yabancı olanlar için kısaca parfümör nedir ondan bahsedeyim.

Parfümör, parfüm tasarımı yapan kişidir yani parfümün yaratıcısıdır. Bir müzik eserinin bestekarı gibi de diyebiliriz. Ayrıca Vedat Ozan Bey’in parfümörlük dışında kokuyla ilgili diğer branşı da “koku uzmanlığı”.
Vedat Ozan, Bilgi Üniversitesi’nde Koku Temel Eğitim Programı adında bir programda son birkaç yıldır ders veriyor.

Program 3 haftasonunu kapsayacak şekilde. Bu programa ben henüz katılmasam da uzunca bir süredir programdan haberim vardı ve oldukça methini duymuştum. Bu yazımı yazarken şöyle bir netten araştırdım ki bir de ne göreyim hemen önümüzdeki Kasım ayında yeni bir program başlıyormuş bile. Eğer “ben de gitmeliyim” diyorsanız buraya tıklayarak programın ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

Vedat Ozan aynı zamanda Taksim Gümüşsuyu’nda bir atölye sahibi. Atölyesinde yılın belli zamanlarında benim gibi koku meraklıları için “koku atölyeleri” düzenliyor. Bu mekan, yani Vedat Bey’in atölyesi aynı zamanda Vedat Bey’in kendi tasarımı olan parfümlere de ulaşabileceğiniz yer. www.kokucuk.com web sitesi internet üzerinden de sipariş edebileceğiniz tüm kokuları buradan da bizzat edinebilirsiniz.

Vedat Bey’in Koku Atölye’sinde genelde cumartesi günlerine denk gelecek şekilde programlanan bir günlük eğitime bu yıl şubat ayında katıldım. Gitmeden önce biraz araştırma yapmıştım. Tabii orada bulunmak kesinlikle çok farklı bir deneyimdi. Taksim’in o kalabalık, gürültülü atmosferinden çıkıp bir anda zamanda yolculuk yapmaya başlamış gibi hissediyorsunuz.

Daha atölyenin kapısından girer girmez güzel bir koku size adeta hoşgeldin diyor. Güzel kokular dışında canlı ve cesur renklerin kullanıldığı değişik dekorasyon da dikkatinizi çekiyor. Dekorasyonda vintage objeler, eski kitaplar, eski broşürler, afişler, anısı ve hikayesi olan herşey kullanılmış. En güzeli de etrafta ilginizi çeken her objeyle ilgili Vedat Bey’in bilgi vermeye gönüllü olması.

Eğitimin yapılacağı salona geçtiğimde gözlerim daha da açılıyor. Binlerce kitap ve dergi var atölyede. Raflara yaklaşınca bir çoğunun tabii ki kokular ve koku duyusuyla ilgili olduğunu görüyorum.
Yine atölyenin bir köşesinde bir sürü irili ufaklı şişelerin olduğu ahşap bir platform var. Vedat Bey’den bunun bir “org” olduğunu öğreniyorum. Org, parfümörlerin notalarını yani parfümde kullanacakları saf koku unsurlarını koydukları bir araç. Üzerinde yüzlerce koku, saf halde küçük şişelerde bulunuyor.

Eğitime mola verdiğimiz sıralarda orgun yanına gidip merak ettiklerimi alıp kokluyorum. Sümbülteber, gül, ylang ylang, bergamot deniyorum ve adını o gün ilk defa eğitim esnasında duyduğum notaları da verilen aralarda deneme imkanı buluyorum.

Vedat Ozan Koku Atölyesi

Koku Atölyesi yaklaşık 5 saat sürüyor. Vedat Bey, çok okuyan, çok araştıran biri. 2014 yılı sonunda “Kokular Kitabı” adlı kitabı da çıktı. Atölyenin olduğu gün mekana Kokular Kitabı ile birlikte gittim ve kendisinden güzel de bir imza almış oldum. Eğer bir gün tanışma imkanı bulursanız siz de fark edeceksiniz ki Vedat Bey tam bir bilgi hazinesi.

Ayrıca bir konuyu anlatırken o konuyla ilgili bir sürü başka noktayla ilgili detay bilgi verebiliyor. Siz yeter ki sorun, cevaplar kendisinde zaten mevcut. 🙂 Kendisini dinlerken bu konu hakkında bu kadar derinlemesine bilgiyi nasıl edindi acaba, kaç makale, kaç kitap okudu acaba diye sorgularken buluveriyorum kendimi.

Atölye’de zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. Bol bol not aldım ve kafama takılan herşeyi de sordum. Ayrıca eğitim esnasında kendi yaptığımız parfüm örnekleri de bizde kaldı. Eğitim sonrasında atölyede satışa hazır olan ve içinde tek nota bulunan kokucuklardan da bol bol denedik ve zevkimize uygun olanları satın aldık. Benim en sevdiklerim kavun, frambuaz ve sedir ağacı oldu.

Vedat Ozan kokucuk.com

Eğer parfümlere ve koku dünyasına ilginiz varsa İstanbul’da haftasonu yapılacak farklı etkinliklerden biri olan bu atölyeyi kaçırmayın derim.

Vedat Ozan Kokular

Bu arada çok yakında Kokular Kitabı’nın ikinci cildi piyasaya çıkıyormuş. Okumak için şimdiden sabırsızlanıyorum.
Ayrıca bu yazımı yazarken Vedat Bey’in www.kokucuk.com web sitesine de bir tıklayım dedim ve çok yakın zamanda bir Koku Atölyesi daha yapacağını öğrendim.

Evet 5 gün sonra, yani 24 Ekim Cumartesi yine bir atölye düzenliyormuş kendisi. 🙂 Eğer ilgileniyorsanız www.kokucuk.com web sitesinden iletişim bilgilerini alıp hemen irtibat kurun derim. İlgilenenler buraya tıklayarak da en yakın atölye ile ilgili bilgi alabilirler. Çünkü eğitimin uygulamalı olması sebebiyle ve alan kısıtı sebebiyle çok fazla kişi kabul edilemiyor.

“Vedat Ozan Koku Atölyesi” için 8 cevap

  1. Merhaba.. Eski bir parfümüm vardı. Şu an satışta değil. Koku notalarını size mail ile bildirsem bana bu kokuyu yapabilir misiniz? Teşekkürler…

  2. Ben kilisten yazıyorum. Ambergris hakkında vedat beyin bilgisine ihtyacım var. Kendisiyle nasıl görüşebilirim

  3. Merhabalar, merak ettiğim bir konu; eski bir koku örneğinden aynı koku yapılabilir mi? Teşekkürler…

    • Merhaba, öncelikle eski koku örneğinin hangi notaları (bileşenleri) içerdiği ve ne kadar oranda içerdiği tam olarak analiz edilmeli. Sonra o bileşenler temin edilmeli ve aynı oranlarda koku hazırlamaya geçilmeli. Burada birebir aynı kokuyu elde edebilmek için çok iyi bir parfümörden destek almak gerekebilir. Ayrıca koku bileşenlerinin de temini esnasında titiz ve hassas olunmalı. Örneğin gül kokusunun bir sürü farklı çeşidi vardır. Türk gülü, Şam gülü, Bulgar gülü vb. Kullandığınız gül çeşidine göre elde edeceğiniz kokuda küçük farklılıklar oluşabilir. Özetle bahsettiğiniz şey imkansız değildir ama zordur. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa Başı