Koku Parfüm > Parfüm > Parfümlerde En Yaygın Kullanılan Bileşenler

Parfümlerde En Yaygın Kullanılan Bileşenler

Parfümlerde En Yaygın Kullanılan BileşenlerAldehitler: Doğal veya sentetik malzemelerden elde edilen organik, kimyasal maddelerdir. Parfümcülükte kullanılan temel maddelerdendir ve her geçen gün kullanılma oranları artmaktadır. Aldehitler parfüm formüllerine kokuyu destekleme, hafifletme, parlaklaştırma gibi çeşitli etkiler katmak üzere eklenir, parfüme kendine özgü, spesifik yeni bir nitelik kazandırır.

Amber: Genellikle köknar reçinesinden ya da kaya gülü yapraklarından elde edilip çeşitli işlemlerden geçirilerek kullanılan bir maddedir. Parfümlere sıcak, hafif isli, yanık deri kokusu verir. Genelde yumuşak bir ışıltı katmak için kullanılan temel bir bileşendir. Diğer bileşenleri birbirine bağlayan, buharlaşmayı geciktiren yüksek kalitede bir sabitleyicidir. Temel amber kokusunun sentetik pek çok versiyonu vardır, bunlar parfümcülükte çok yaygın olarak kullanılır.

Parfümün İçeriğiAsilbent Sakızı (Benzoin): Cava, Sumatra gibi Güneydoğu Asya adalarında yetişen styrax benzoin ağacının reçinesinden elde edilen kırmızımtrak kahverengi, çikolatamsı bir kokuya sahip madde. Özellikle oryantal ailesine mensup parfümlerde kullanılır, onlara derin, zengin bir çikolata kokusu verir, aynı zamanda mükemmel bir sabitleyici görevi görür.

Balsam: Kuzey Afrika ve Güneydoğu Asya’da yetişen çeşitli ağaç, funda ve bitkilerin reçinesinden elde edilen yapışkan bir maddedir. Balımsı bir duygu veren tatlı bir kokusu vardır. Bazı parfümlerin, özellikle de oryantallerin temel notalarında kullanılır.

Parfümün İçeriğiBergamot: Küçük, ekşi, yemeye uygun olmayan meyvelerin kabuklarından elde edilen limonsu, portakalımsı kokulu esans yağı. Güçlü, ayrıksı bir kokudur, tüm parfümlerin üçte biri kadarında kullanılır. Onlara turunçgil ışıltısı ve kullanana da zindelik hissi verir. Özellikle uçucu olan tepe notalarında kullanılır.

Deri: Parfümlerde deri kokusunun kullanılması şaşırtıcıdır. Ancak genelde parfümlerin Parfümün İçeriğialt notalarında kullanılan en sofistike, en spesifik en sıcak unsurlardan biri de deridir. Bazı huş ve köknar ağaçlarının katranının işlenmesi sonucu da elde edilir. Nadir olarak da işlenmiş hayvan derilerinin özünün damıtılmasıyla elde edilir. Pek çok parfüme, özellikle de oryantal parfümlere yakıcı bir nota veren güçlü bir hayvansı, isli, sıcak bir kokusu vardır. Günümüzde deri kokusu çoğunlukla kimyasal sentez sonucu elde edilmektedir.

Difenil Oksit / Difenil Eter: Dayanıklılığı ve kuvvetli ıtır kokusundan dolayı sabun ve parfüm endüstrilerinde fazla miktarda kullanılır. Difenil oksit, kloro benzen ve sud kostikten fenol üretilirken bir yan ürün olarak ele geçer.

Esmer Amber: Erkek balinanın midesinin salgıladığı grimsi sarı renkte yağlı bir maddedir. Balina kusmukları okyanus yüzeyine çıkarak zamanla katılaşarak sahile vurur. Geleneksel olarak denizlerden ve sahillerden toplanır. Doğal hali berbat koksa da işlemden geçirildikten sonra sıcak, çekici bir koku halini alır. Yüksek kalite parfümlerde çok az miktarda alt notalarda kullanılır. Günümüzde doğal olarak toplamak çok pahalı olduğu için sentetik olarak üretilmektedir.

Feniletil Alkol: Gül kokusuna benzer bir kokuya sahiptir. Parfüm formüllerinde yılda 450 tondan fazla kullanılır.

Parfümün İçeriğiFrenk Üzümü (Ribes Nigrum): Siyah frenk üzümü tomurcukları parfümcülükte bolca kullanılır. Tomurcuklardan elde edilen son derece zengin bir kokuya sahip güçlü yağ parfümlere koyu, derin, meyveli keskin bir koku verir.

Gül Ağacı (Dalbergia): Jacaranda diye bilinen Brezilya kökenli bir ağaçtır. Bu ağaçtan elde edilen son derece değerli yağ, özellikle ağaç ailesinden parfümlerde kullanılır. Sıcak, dolgun ve reçinemsi bir kokusu vardır.

Parfümün İçeriğiGuaiac (Palosanto): Güney Amerika’da yetişen ağacın özüdür, buradan elde edilen yağ ve reçine hem sabitleyici olarak kullanılır hem de sıradışı bir çiçeksi-ağaçsı nota verir. Gül, menekşe ve beyaz çayla değişik bir ahengi vardır.

Parfümün İçeriği

Güneş Çiçeği (Heliotropium Arborescens): Günebakan da denir. Yoğun bir kokusu olan, mor minik çiçek veren bodur bir funda bitkisidir. Bu çiçeklerden elde edilen yağın kendine has tatlı, vanilyamsı – vişnemsi bir kokusu vardır. Parfümlere sıcak ve nostaljik bir etki verir.

Heliotropin: Güneş çiçeğininkine benzer ama onun kadar etkileyici olmayan çiçeksi-bademimsi bir kokusu olan kimyasal bir aldehit, iyi bir taklit.

Parfümün İçeriği

İnci Çiçeği (Muguet): İlkbaharda Avrupalıların kalbini fetheden beyaz çan şeklinde, son  derece güçlü bir kokusu olan, minik narin çiçekler. Tatlı, duru ve insanın içine işleyen bir kokusu olan inci çiçeği müthiş bir hazinedir. Doğal esansını elde etmek çok zor olduğu için sentetik olarak elde edilmektedir.

İonon ve Homologları: Menekşe benzeri bir kokuya sahiptirler. Menekşe parfümlerinin esansını oluştururlar. Doğal menekşe yağının pahalı olması nedeniyle sentetik olarak elde edilen ilk uçucu yağlardan biridir

Kasnı: Asya’da yetişen, özellikle İran’dParfümlerin İçerikleria bulunan Ferula ağaçlarının özsuyundan ve reçinesinden elde edilen son derece pahalı bir sakız. Parfümlere yeşilimsi, yapraksı, taze notalar vermekte kullanılır.

Parfümlerin İçerikleriKaya Gülü (Cistus): Laden (cistus ladenifolius) olarak da bilinir. Akdeniz havzasında yetişen bu bitkinin yapraklarından ve filizlerinden elde edilen sakızımsı madde parfümcülükte bolca kullanılır. Sıcak, derimsi, amberimsi bir kokusu vardır. Aynı zamanda etkili bir sabitleyicidir.

Kokulu Kananga (Ylang Ylang): Çiçeklerin çiçeği anlamına gelir.Parfümlerin İçerikleri Filipinler, Güneydoğu Asya, Hint Okyanusu’ndaki Komoros Adaları’nda yetişen cananga odorada ağacının uzun, kokulu çiçekli filizlerinden elle ezilerek elde edilen yağı parfümcülükte yaygın olarak kullanılır. Baş döndürücü, sarhoş edici, tatlı, hafif miskimsi bir kokusu vardır. Özellikle çiçekli ve oryantal parfümlerin özel bileşenlerinden biridir.

Kumarin: Parfümlere baş döndürücü bir bademli marzipan kokusu, taze biçilmiş otların  verdiği tatlı yeşil vurgulu hafif bir nota katar. Doğal olarak tonka yemişi, yonca ve lavantada bulunur. Günümüzde parfümlerin alt notalarında sentetik formlarda kullanılıyor.

Parfümlerin İçerikleriMenekşe/Menekşe Yaprağı: Bu çiçeğin esansını, çiçeğin kendisinden doğal yollarla damıtmak neredeyse imkansızdır. Genellikle sentetik olarak üretilir. Doğal menekşe yapraklarının bibere benzeyen, salatalığı andıran gevrek bir kokusu vardır. Ait oldukları çiçeğin kokusundan hafif bir vurgu taşırlar. Kullanıldıkları parfüme doğal ve serin bir tazelik katarlar.

Parfümlerin İçerikleriMeşe Yosunu: Orta-Güney Avrupa’da yaygın olarak yetişen meşe ve benzeri ağaçlarda yaşayan bir yosunun reçinesinden elde edilen çok güzel, kadifemsi ve yumuşak bir bileşen. Koyu yeşil, nemli, ormansı bir koku verir, aynı zamanda mükemmel bir sabitleyicidir.

Parfümlerin İçerikleriMimoza (Mimosa Pudica): Akasya familyasından ağaçların Avrupa’daki adıdır. Parfümcülükte kabukları, kütükleri, yaprakları ve aromatik çiçekleri kullanılır. Parlak güneş sarısı renginde çiçekleri tatlı, taze, sıcak fakat hafif bir koku verir.

Misk (Moschus Moschiferus): Eskiden Himalayalar’da yaşayan misk geyiğinin salgısından elde edilen, güçlü ve hoşa giden, çekici bir kokusu olan madde. Günümüzde çok çeşitli ve çok Misk Kokusubüyük miktarlarda ve çok çeşitte sentetik olarak üretiliyor. Beyaz misk, pembe misk, amber miski gibi çeşitleri bulunur. Misk kokusu hemen farkedilebilen bir kokudur ve sıcak bir çekicilik verir. Güçlü bir sabitleyicidir. Çok sayıda parfümün formülündeki temel bileşenlerden biridir. Saf misk olduğu iddia edilen parfümlerde mutlaka saf sentetik misk kullanılmıştır.

Misk Kedisi (Civettictis CivParfümlerin İçeriklerietta): Afrika’da yaşayan, çoğunlukla alacalı gri renkte, kokulu bir madde salgılayan kedi türü. Bu kedinin ifrazatından elde edilen kokulu madde, güçlü bir sabitleyicidir. Ham halinde kokusu kötüdür. Ancak çok küçük miktarlarda kullanıldığında kokuya baştan çıkarıcı bir hava katar. Günümüzde bu hayvanların nesli tükenmekte olduğundan bu madde sentetik olarak üretilmektedir.

Parfümlerin İçerikleri

Mür: Kuzey Afrika ve Arabistan kökenli, Commiphora Myrrha türünden kimi bitkilerden elde edilen çok güçlü bir kokuya sahip sakız veya reçine. Mürrüsafi olarak da bilinir. Parfümlerde egzotik, mabetleri hatırlatan, kucaklayıcı bir etki vermek amacıyla çok çok küçük miktarlarda kullanılır.

Parfümlerin İçerikleriOlibanum (Bosvellia Carteri): Kuzey Afrika’da yetişen, Türkçede günlük ağacı olarak bilinen bitkiden elde edilen kokulu bir reçinedir. Parfümlerin temel notalarına baş döndürücü, baharatlı ve isli bir vurgu katar, ayrıca mükemmel bir sabitleyicidir.

Parfümlerin İçerikleri

Opopanaks: Likörümsü yeşil bir bitki özü kokusuna sahip aynı zamanda mür kokusunu da andıran, tatlı bir kokudur. Sakızımsı özellik gösteren bir reçinedir. İyi bir sabitleyicidir.

Paçuli: Güneydoğu Asya kökenli bir bitkinin yapraklarından elde edilen, çok değerli doğal birParfümlerin İçerikleri bileşendir. Çok yoğun, yumuşak topraksı bir kokusu vardır ve parfümlerde ölçülü kullanıldığında ayrıksı bir çekicilik verir. Bir çok kaliteli parfümde kullanılmaktadır. Ancak aşırı kullanılması kokuyu ağırlaştırır.

Petitgrain: Neroli öz yağı ve portakal çiçeği öz yağı elde edilen, Sevilla acı portakal ağacının köklerinden ve yapraklarından elde edilen tatlı bir narenciye yağıdır. Oldukça hafif ama ışıltılıdır. Genelde parfümlerin çok uçucu olan tepe notalarında kullanılır.

Parfümlerin İçerikleri

Portakal Çiçeği Esansı (Neroli): Sevilla kökenli acı portakal ağacının açmamış tomurcuklarından elde edilen çok yoğun bir kokuya sahip yağ. Yüzlerce parfümün giriş niteliğindeki tepe notalarına ışıltılı bir turunçgil vurgusu vermek için kullanılır. Tamamen açan tomurcuklar ise çok duru, çok nüfuz edici portakal çiçeği öz yağı verir.

Rosa da mai (Rosa Centifolia): Türkçesi mayıs gülü olan bu çiçek Fransa’nın güneyinde, özellikle parfüm başkenti olarak bilinen Grasse’da ve Kuzey Afrika’da yetişir, çok güçlü, paha biçilmez bir kokusu vardır. Bir çok parfümde kullanılan, saf, keskin bir gül kokusudur.

Parfümlerin İçerikleriRosa Damascena (Şam Gülü): Parfümlere son derece zengin ve baş döndürücü olan rosa absolu tedariğinde kullanılır. Çok pahalıdır. En lüks parfümlerde, genellikle Fransız menşeli olanlarda kullanılır.

Sabitleyiciler: Bir parfümün formülündeki tüm bileşenleri birbirine bağlayan, parfümün genel yapıtaşlarından biri olan son derece güçlü bileşenlerdir. Parfümün kokusu bozulmadan yavaş yavaş uçmasını sağlarlar. Genelde sakızlar, balsamlar ve reçineler sabitleyici görevi görürler.

Sandal Ağacı: Kaliteli parfümler arasında pek çoğu Hintlilerin kutsal kabul ettiği sandalParfümlerin İçerikleri ağacının odunundan ve köklerinden elde edilen, yumuşak son derece gizemli güzellikteki yağı kullanır. Yarı asalak bir türdür. Güneydoğu Asya ile Avustralya’nın kimi bölgelerinde çok yaygın olarak yetişir. En iyi türleri Hindistan’da Mysore bölgesinde bulunur. Damıtılarak elde edilen esansı çok çekici ve kalıcıdır.

Sentetikler: Doğal olarak elde edilmeleri çok zor ve pahalı olan kokuların kimyasal taklitleridir. Bazıları doğal kaynaklardan elde edilip, farklı koku etkileri yaratmak üzere başka maddelerle sentezlenirler. Kokuların sentetik yollarla elde edilmesi vanilya ile vanilin örneğine benzer. Vanilya tamamen doğal bir madde iken vanilin ise kimyasal yolla elde edilen sentetik bir maddedir.

Parfümlerin İçerikleriSinameki (Cinnamomum Cassia): Çin tarçını olarak da bilinir. Sinameki bitkisinin kabuğundan elde edilen bir yağdır. Neredeyse yakıcı derecede tatlı –baharatlı bir kokusu vardır. Tarçını hatırlatır gibidir ancak onun kadar rafine değildir.

Parfümlerin İçerikleriStyraks (Styrax Benzoin): Styrax benzoin, styrax platanifolius adlı ağacın kabuklarından elde edilen bir maddedir. İşlendikten sonra fulya çiçeği kokusunda benzer bir koku verir. Genellikle oryantal parfümlerde kullanılmaktadır. Güçlü bir sabitleyicidir.

Parfümlerin İçerikleriSümbülteber (Tuberose): Sümbül ailesinden bir çiçektir. Sarhoş edecek kadar güçlü ve tatlı kokusuyla ünlüdür. Ölçülü kullanılmazsa parfümü ağırlaştırabilir. Kremamsı kokusu yüzlerce çiçek buketi parfümünde kullanılır.

Süsen (İris): Pek az kokusu vardır. Kökleri kurutulup sıcak bir irisortamda iki üç yıl kadar saklandığında, çok rafine ve yumuşak bir koku veren bir yağa dönüşür. Bu işlem geleneksel olarak Floransa’da yapılmaktadır. Kokusu menekşe kokusunu hatırlatır. Maruz kaldığı işleme göre hafif bir menekşe kokusu izi taşıyan ağacımsı bir koku da elde edilebilir. Parfümlerde kullanılan en pahalı, en güzel bileşenlerden biridir.

Şipre Kokusu NedirŞipre (Cupressus): Cupressus, Akdeniz servi ağacının diğer adlandırma biçimidir. Hem çiçek kökenli, hem yeşillik/ağaç kökenli parfümlerde yaygın olarak kullanılan, ayrıksı bir tarzdır. Son yılların yeşillik ailesi parfümlerine ilham kaynağı olmuştur.

Tiare (Gardenya): Halk arasında gardenya diye bilinen, botanik dilinde adı gardeniaParfümlerin İçerikleri tahitensis olan türün yakın bir akrabasıdır, fakat çiçekleri daha küçüktür. Tahiti ve Polonezya kökenlidir. Yıldız şeklinde taç yaprakları olan bu çiçek, akrabası olan klasik gardenyanın kokusuna benzer bir koku salar. Damıtılması son derece zordur, bu nedenle sentetik olarak üretilir.

Parfümlerin İçerikleriTonka Yemişi (Tonka Fasulyesi): Güney Amerika kökenli tonka ağacının yemişi. Bu ağacın tohum zarfı ve tohumlarından elde edilen son derece güçlü olan yağ, sayısız parfümde kullanılır. Çok ayrıksı tatlı, karamelimsi, bademimsi, belli belirsiz topraksı bir vurgusu olan bir kokusu vardır. Kullanıldığı parfüme oryantal bir etki verir.

Vanilya/Vanilin: Vanilya esansı veya öz yağı, vanilya orkidesininParfümlerin İçerikleri tohumlarından veya yemişinden elde edilir. Parfümcülükte vanilya sıcak, yumuşacık tatlı ve egzotik bir rayiha olmakla kalmaz, sadece çekici oryantal kokularda değil başka ailelerden yüzlerce parfümün temel notalarında kullanılan önemli bir sabitleyicidir. Daha reçinemsi, sakızımsı olan diğer sabitleyicilerden farklı olarak vanilya, parfüme ekstra bir pürüzsüzlük, bir yumuşaklık katar. Vanilin ise vanilya tohum zarflarından elde edilen güçlü bir sentetik maddedir.

Parfümlerin İçerikleriVetiver (Kabe Samanı): Güney Hindistan, Sri Lanka, Haiti ve en güzel türü Hint Okyanusundaki Reunion Adalarında yetişen, kokulu köklerinden parfümlerde kullanılan muhteşem bir toprak-yeşil temalı yağ çıkarılan ot. Özellikle yeşillik ailesi mensubu parfümlerin orta ve alt notalarına keskin bir topraksılık veren çok güçlü ve etkili bir kokudur.

“Parfümlerde En Yaygın Kullanılan Bileşenler” için 2 cevap

 1. Merhaba parfüm notaları yorumlarınızı hala sabırsızlıkla bekliyoruz (
  Parfümlerde En Yaygın Kullanılan Bileşenler 2)
  Bende bu koku işine gönül verenlerden birisiyim.

  Hatırı sayılır bir koku kit oluşturdum hatta google + sayfa bile açıp (link aşşağıda) yorumlarımı yazdım
  Notaları anlatım tarzları kişiden kişiye azda olsa farklılık gösterebilir oluşturduğu duygular da farklıdır ancak sizin yorumlarınız oldukça güzel
  Sağlıklı ve mutlu günler dilerim

 2. Merhaba Mutlu, aslında ben de benzer konularda okudukça ve araştırdıkça bunları da yazabilirim siteye diyorum kendi kendime. Belki “Parfümlerde En Yaygın Kullanılan Bileşenler-2” şeklinde bir yazı yazmaya başlayabilirim. Notumuzu da buraya almış olalım. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa Başı