Koku Parfüm > Parfüm > Parfüm Terimleri

Parfüm Terimleri

Parfüm Terimleri

Öz Yağlar: Parfüm yapımında kullanılan malzemelerin (yaprak, çiçek, kabuk vb.) özünün en yoğun, en saf halidir. Çok pahalıdır. Çok çok az kullanılsa da söz konusu malzemenin son derece güçlü bir kokusunu verir.

Burun (Parfümör): Fransızca parfüm jargonunda le nose, bir parfümün Parfümör Nedirbileşenlerini büyük ölçüde ayırt edebilen, güçlü bir koku alma yeteneğine sahip kişilere denir. Bu insanların bu üstün kabiliyetine ya yeni kokular yaratmak ya da tek bir ürünün farklı harmanlarının tamı tamına aynı kokup kokmadığını anlamak için başvurulur. İyi bir burun, bir harmandan ötekine tek bir bileşenin çok az bir miktarda da olsa farklı katılıp katılmadığını dahi ayırt edebilir. Yeni bir parfüm yaratılacaksa bu kişilerden yararlanılır.

Doğrusal (lineer) parfümler: Hala parfümlerin büyük çoğunluğu geleneksel, birbiri ardından açılan üç kademeli sisteme dayansa da bazı modern parfümler, bileşenlerinin notalarını tek ve güçlü bir etki bırakmak üzere güçlü bir kombinasyonda hepsini bir arada vermeyi denerler. Üç kademeli sistemde olduğu gibi koklayan kişiyi üst, orta, alt notalardan geçirmek yerine, bu parfümler her şeylerini bir anda sunarlar. En başta aldığınız kokuyla en sonda aldığınız koku aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa Başı