Koku Parfüm > Parfüm > Parfüm Notaları

Parfüm Notaları

Parfüm Notaları:
Parfümün cilt üzerindeki davranışı, bir üçgeni andırır. En tepede üst notalar, ortada orta notalar ve en altta da alt notalar.Parfümün ciltle temasından hemen sonra en yüzeydeki kokular hissedilir. 5 dakikadan 30 dakikaya kadar olan sürede ise yüzeydeki kokunun yavaş yavaş uçmasıyla, neredeyse birkaç saat boyunca kalıcılığını nispeten koruyan daha farklı bir koku duyulur. Yaklaşık 12-24 saat sonra da koku son halini alır.

Üst Notalar: Genelde parfümün çabuk buharlaşan elementlerini içerir. En sık rastlananları, portakal, limon ve bergamut gibi turunçgillerden elde edilen yağlar, biberiye, lavanta, kekik ve fesleğen gibi bitkisel elementler ve hindistan cevizi ağacı, defne gibi baharatlı kokulardır.

Üst notalar, ısıya duyarlı elementlerin kullanılması halinde alt notalara dönüşme eğilimindedir ve özellikle tüketiciyi cezbetmekte çok önemli bir rol oynarlar. Bu notalar, tüketicinin ilk algıladığı kokulardır.
Orta Notalar: İster floral, ister oryantal, ister baharatlı ya da meyveli olsun, parfümün kalbini bu notalar oluşturur. Parfümü hazırlayan kişi, tüm yaratıcılığıyla ciltte daha uzun süre kalacak olan elementleri en uyumlu şekilde bir araya getirir. Genelde floral kokular, gül, yasemin, zambak, ylang ylang gibi çiçeklerden elde edilir. Buna arzu edilen ölçüde tahta, baharat, meyve kokuları ve oryantal etkiler eklenerek değişik tonlar yakalamak mümkündür.
İlginçtir ki tüm kokular, erkek kokuları dahil, mutlaka bir miktar floral notalar içerirler; aksi taktirde donuk ve cansız bir koku çıkar ortaya.

Koku uzmanları, tüm bunlara laboratuvarlarda pek çok elementi karıştırarak elde ettikleri bileşimleri de ekleyerek doğada dahi rastlanmayan kokular yakalayabilirler.

Alt Notalar: Bunlar çok uzun süre kalıcılığını koruyan elementlerdir. Temas ettikleri giysilerde aylarca bile kaldığı görülür. Bunun yanı sıra alt notalar, üst ve orta kademelerdeki kokuların daha uzun süre kalmasını da sağlar. Kolonya gibi bazı koku tipleri ise çok az alt nota içerir ve dolayısıyla çok çabuk uçar. Alt notalarda kullanılan elementler, daha ağır ve tatlıdırlar.

Genellikle sandal, sedir gibi tahta notaları ve meşe yosunu, ağaç yosunu gibi liken özlerinden oluşurlar. Bu bileşimler, oryantal, amberimsi, miskli, meyveli, aromalı gibi bitmek tükenmek bilmeyen pek çok etkiyi ortaya çıkarırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa Başı