Koku Parfüm > Parfüm > Parfüm, Eau de Parfüm (EdP), Eau de Toilette (EdT), Eau de Cologne (EdC)

Parfüm, Eau de Parfüm (EdP), Eau de Toilette (EdT), Eau de Cologne (EdC)

Parfüm, Eau de Parfüm (EdP), Eau de Toilette (EdT), Eau de Cologne (EdC) Parfüm, Eau de Parfüm (EdP), Eau de Toilette (EdT), Eau de Cologne (EdC) gibi terimler parfüm reklamlarında ya da parfüm şişelerinde mutlaka gözümüze çarpmıştır. Bu terimler kısaca ana parfümün alkol içinde çeşitli yoğunluklarda ve miktarlarda çözülmüş formlarıdır.

Parfüm: En güçlü yoğunlukta olan form bu formdur. İçerisinde % 20 ila % 30 arasında özlü yağ (parfüm) bulundurur. Yaklaşık 6-8 saat kalıcıdır.

Eau de Parfüm (EdP): İçerisinde % 15 ila % 20 arasında özlü yağ (parfüm) bulundurur. Az sürüldüğünde bile kokuyu oldukça yoğun almamıza imkan verir. Yaklaşık 4-5 saat kalıcıdır.

Eau de Toilette (EdT): İçerisinde % 5 ila % 15 arasında özlü yağ (parfüm) bulundurur. Yaklaşık 2-3 saat kalıcıdır. Parfüm ve EdP’ye göre daha uygun fiyatlı olduğundan daha yaygın ve popülerdir. Ayrıca daha hafif olduğundan sıcak havalarda kullanım açısından da uygundur.

Eau de Cologne (Kolonya): Teorik olarak EdP ve EdT’den tamamen farklıdır. Değişik bir formülü vardır. Genellikle turunçgiller, portakal çiçeği esansı, lavanta gibi tazelik veren kokuları barındırırlar. İçerisindeki koku oranı % 2 ila % 4 arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa Başı