Koku Parfüm > Parfüm > Leylak Çiçeği İçeren Parfümler

Leylak Çiçeği İçeren Parfümler

Leylak Çiçeği İçeren Parfümler
Leylak çiçeği içeren parfümler genellikle ferah, temiz, saf bir etkisi olan parfümlerdir. Koklayanın bir daha koklamak istediği, hem kokusu hem de görünüşü naif ve büyülü olan leylak çiçeği aslında ağaç üzerinde açan bir çiçek türüdür. Lila, beyaz, açık pembe, eflatun ve eflatunun açıklı koyulu tüm tonlarında çiçekler açmaktadır.
Leylak ağacının kokusu

Kelt kültüründe büyülü olarak kabul edilmiştir. Eski zamanlarda leylak kokusunun insanları göksel dünyaya taşımak için bir vasıta olduğuna da inanılmıştır. Ayrıca bir çok kültürde leylak, aşkı sembolize eder. Leylak ağacının çiçek açtığı dönemin uzunluğu fazla olmadığı için çiçekleri de elde etmek zordur ve bu sebeple de çiçekleri kıymetlidir. Kokusunun psikolojik anlamda da faydalı olduğu, koklayan kişiden üzüntüyü aldığı, neşe ve mutluluk verdiği söylenmektedir.
Yunan mitolojisinde de leylak çiçeği ile ilgili hoş, mitolojik bir hikaye vardır. Latincede ve İsveççede Syringa kelimesi leylak ağacı anlamında kullanılmaktadır. Orman ve tabiat Tanrısı Pan bir şafak vakti olağanüstü güzel ve zarif su perisi Syringa’yı görür ve gözlerini ondan alamaz ve aşık olur. Hemen konuşmak için Syringa’nın yanına yaklaşır ancak onu korkutur ve kaçırır. Syringa koştukça Pan da peşinden koşar. Pan’ın niyeti onu sakinleştirmektir ve korkmasına gerek olmadığını söylemektir.

Ancak çok korkmuş olan Syringa bunu farkedemez. Pan elini uzattığı ve Syringa’yı yakaladığı an, Tanrıça Artemis Syringa’ya yardım eder ve onu bir sazlığa dönüştürür. Elinde birkaç saz parçasıyla kalakalmış olan Pan çok üzülür. Duyduğu üzüntüyle derin bir ah eder ve iç çeker. İç çekmesinden oluşan hava akımıyla o esnada sazlardan hüzünlü bir melodi duyulur. Bu hüzünlü melodinin Syringa’nın ağlaması olduğuna inanılır.

Leylak çiçeği içeren bayan parfümlerinden en çok bilinenleri aşağıda listeledim.
Lanvin Eclat d’ArpègeLeylak Çiçeği İçeren Parfümler
Gucci Guilty Gucci Eau de ToiletteLeylak Çiçeği İçeren Parfümler
Yves Rocher Lilas Mauve Eau de ToiletteLeylak Çiçeği İçeren Parfümler
Chloe LoveLeylak kokulu parfüm markaları
Estée Lauder Pleasures Eau de ParfumLeylak kokulu parfüm markaları
Guerlain Idylle Duet Jasmin-Lilas Eau de ParfumLeylak kokulu parfüm markaları
Guerlain Idylle Love Blossom Eau de ToiletteLeylak kokulu parfüm markaları
Guerlain Idylle Eau de ToiletteLeylak kokulu parfümler
Calvin Klein Sheer Beauty Essence Eau de ToiletteLeylak kokulu parfümler
Elizabeth Arden 5th Avenue Eau de ParfumLeylak kokulu parfümler
Christian Dior Diorissimo Eau de toiletteLeylak kokulu parfüm ismi
Kenzo L’Eau par KenzoLeylak kokulu parfüm ismi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa Başı