Koku Parfüm > Aromaterapi > Kokulu Mumlar ve Pozitif Etkileri

Kokulu Mumlar ve Pozitif Etkileri

Kokulu Mumlar ve Pozitif Etkileri

Mısır ve Girit’te yapılan kazılarda bulunmuş en az 5000 yıllık geçmişi olan şamdanlardan anlaşılabileceği üzere, mum Antik Çağ’ın ilk buluşları arasında. Tarihi çok eski zamanlara dayanan mumlar, artık sadece aydınlatma için kullanılmıyor. Mumları artık hem dekoratif obje, hem aromaterapik şifa kaynağı, hem de ortam güzelleştirici olarak kullanıyoruz. Ortama şıklık ve romantizm katmak, yumuşak, sıcacık bir ambiyans yaratmak ve yeni bir soluk yaratmak istediğimiz her yerde mumları kullanabiliriz aslında. 🙂

Kokulu Mum Hediyelik

Koku duyusunun hafızasının çok güçlü olduğunu duymuşsunuzdur. Mesela kalabalık bir caddede yürürken bir anda yanımızdan geçen bir insanın parfümü size on yıl öncesinde aynı parfümü kullanan birini hatırlatabilir. Bir bakarsınız on yıl öncesinde tanıdığınız o kişiyle ilgili bir şeyler düşünüyorsunuz.

Aynı zamanda koku duyusu bilinçaltımızı uyaran tek duyumuzdur. Saf uçucu yağlar yardımıyla bilinçaltımıza gereken uyarıyı yapabiliriz. Bu kokular doğrudan limbik* sisteme etki eder ve bahsettiğimiz beden, ruh, zihin dengesini kurmaya yardımcı olur.

Oda Kokulandırma

Kokulu mumlar sadece ortama koku vermez aynı zamanda evinize şıklık katar. Elmadan böğürtlene, vanilyadan tarçına harika kokularla birlikte şık ambalajlarıyla evinizi doldurur. Usul usul yanan sakin mum ışığı ortama ışık katarken bir yandan odayı dolduran hoş kokular evinizde davetkar bir etki oluşturur. Mum aynı zamanda ortamın enerjisini yükseltir, yani negatiften pozitife döndürmeye yardımcı olur.

Mumsuz bir evin aslında biraz da ruhsuz bir ev olduğunu evinizde mum yakma alışkanlığı kazandıktan sonra biraz daha iyi idrak ediyorsunuz. Mum alevi ortamdaki en ufak bir hava akımında sağa sola dalgalanarak küçük ışık oyunları ile birlikte bir anda bizi günlük hayatın stresinden uzaklaştırıyor ve sıcak, sakin, dingin bir ortama götürüyor.

Kokulu Mum Hediyelik

Kokulu mumların birçoğunda kokuyu veren asıl madde olan esansiyel yağlar kullanılıyor. Bu yağların şifa verici özelliklerinden dolayı doğal tedaviler için de kullanılıyorlar.

Kokunun doğal tedaviler arasında dinlendirici bir unsur olarak önemli bir yeri vardır. Aromaterapide bitkiler, meyveler, kökler, yapraklar ve benzeri doğal malzemelerden elde edilen öz yağlar, balmumu ile karıştırılır ve hafif bir buhar olarak solunur. Bu sayede koku duyusu aracılığı ile vücudumuzda çeşitli hisler oluşur ve stres ve gerginlik azalır. Beraberinde stres ve gerginlik kaynaklı şikayetlerde de azalma görülür.

Mumların bedenimizi ve zihnimizi dinginleştiren, bizi düşüncelerimizi odaklamaya sevk eden etkilerinden de bahsetmeden geçemeyiz. Evde Mum Yakmak

Uykudan önce mum ışığında kitap okumak uykuya daha hızlı dalmayı sağlıyor. Ayrıca mum ışığı ile meditasyon yapıldığını da duymuşsunuzdur. Mum ışığı aslında meditasyon için bir ön hazırlık sağlıyor. Fiziksel ve ruhsal anlamda size rahatlık, huzur ve dinginlik vererek günlük sıkıntı ve streslerden uzaklaşmanıza yardımcı oluyor. (*): Limbik Sistem: Beynimizin hafıza, davranış ve duygulanımlardan sorumlu bölgesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa Başı