Koku Parfüm > Koku > Koku Alma Duyunuzu Nasıl Geliştirirsiniz?

Koku Alma Duyunuzu Nasıl Geliştirirsiniz?

“Koku Alma Duyunuzu Nasıl Geliştirirsiniz?” bu soruyu kendime sorulmuş gibi düşündüğümde önce bir kalakaldım. Çünkü koku duyusu 5 duyu içerisinde hala en az keşfedilmiş olan, hala gizemlerini koruyan duyumuz. Konuyu biraz araştırınca aşağıdaki gibi 3 aşamada nasıl ilerleme kaydedeceğimize dair bir yazı derleyebildim. Ben uygulamaya başladım ve inanın ki eskiye göre kokuları daha iyi ayırt edebiliyorum. Eğer bu konuya ilginiz varsa siz de aşağıdaki yazımla güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Koku Alma Duyusunu Geliştirme
Son yapılan araştırmalara göre insan burnunun bir trilyondan daha fazla kokuyu ayırt edebildiği ortaya koyuldu. Ayrıca parfümörlerin beyinlerindeki koku alma ile ilgili alanın diğer insanların beynindeki koku alma alanından daha fazla yer kapladığı bulundu. Ek olarak koku alma ile ilgili pratik yapıldıkça ilerleyen yaşlarda koku duyusunun zayıflamasının da belli bir ölçüde önüne geçilebildiği ispatlandı. Siz de düzenli bazı alıştırmalar yaparak koku alma duyunuzu geliştirebilirsiniz.
Başlangıç
Başlangıç için koklamayı her gün yaptığınız bir alışkanlık haline getirin ve bunun için etrafınızda kolay ulaşabileceğiniz aromatik unsuru deneyerek başlayın. Örneğin çay, kahve, yeşil bitkiler, baharatlar, çikolata, bisküvi, meyveler. Ulaşabildiğiniz bu tarz her şeyi elinize almadan önce derin bir nefes çekin ve o nesnenin kokusunu hissedin. Bu aşamada bilinçli koklamaya burnunuzu alıştırmış olacaksınız. Kendi kendinize “şimdi bunu koklamalıyım” diye düşünmeden nefes çektiğinizi farkettiğiniz an bu alıştırma amacına ulaşmış olacak çünkü artık doğal bir şekilde nesneleri koklamaya alışmış olacaksınız.Koku Alma Duyusunu Geliştirme
İkinci Aşama
Bu aşamada burnunuzu farklı koku gruplarına maruz bırakarak koku duyunuzun keskinleşmesini sağlayacaksınız. Bunun için üç farklı gruptan seçim yapın. Mesela meyve grubundan bir adet, çiçek grubundan bir adet ve baharat grubundan bir adet gibi. Diyelim ki o gün için kendinize çilek, karabiber ve yasemin üçlüsünü seçtiniz. Gün içinde birkaç defa bu üç farklı gruptan kokuyu peşpeşe koklayın. Bu alıştırmayla farklı koku reseptörleri çalıştırılmış olduğundan burun ve beyin arasındaki iletişim gün içerisinde farklı yollardan tekrar ediliyor ve koku duyusu keskinleşiyor.
İleri Aşama
Sabahları koku alma duyumuz çok daha iyi çalışır. Bu sebeple sabah kalkar kalkmaz birkaç farklı kokuyu koklayın. Örneğin nane, kimyon, tarçın, karabiber. Baharatları mümkünse öğütün ya da ezin. Her birini kapaklı küçük kaplara koyun ve kapaklarını sıkıca kapatın. Sabah uyanınca her kaptan birer derin nefes çekin ve sonrasında kokladığınız şeyin neye benzediğini bulmaya çalışın. Tatlı mı ekşi mi buruk mu sıcak mı soğuk mu bunlar üzerinde düşünün. Kokunun size hatırlattığı anılar varsa not da alabilirsiniz. Aynı set kokular ile üç dört gün boyunca çalışabilirsiniz. Bu alıştırmadaki amaç geçen zaman içerisinde kokuları beynimize iyice tanıtmış olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa Başı