Koku Parfüm > Esansiyel Yağ > Hamilelikte Parfüm Kullanımı

Hamilelikte Parfüm Kullanımı

Hamilelikte Parfüm Kullanımı
Hamilelikte parfüm kullanımı son yılların en çok tartışılan konularından biri. Peki gerçekten gebelerin parfüm kullanması riskli mi ya da ne kadar riskli? Parfümler ya da parfüm içeren her tür ürün ftalat adı verilen kimyasal bileşikleri içerir. Parfümler kimyasal bileşikler içerse bile üretici firmaların bu bilgiyi ambalaj üzerinde açıklaması zorunlu değildir.

Çünkü koku bileşenleri parfüme ait ticari sır olarak düşünülmektedir. Ftalatlar parfümün kalıcılık süresini arttırdığı için parfümlere katılırlar ancak ne yazık ki ftalatlar hormon-taklidi yapan kimyasallardandır. Bu durumun bebeğin hormon dengesine etkisi olabileceği düşünüldüğünden gebelikte parfüm kullanımı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Parfümler ftalatlara ek olarak uçucu organik bileşikler de içerirler ve çevre koruma politikalarında bu bileşiklerin insan sağlığına kısa süreli ve uzun süreli yan etkilerinin olduğu bildirilmiştir.

Hamilelikte Parfüm KullanımıParfümler baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve nefes darlığına yol açabilir. Hamilelik boyunca baş dönmesi ve bulantı ihtimalini arttıracağından bazı kokulardan uzak durmanızda fayda var. Eğer koku kullanmayı seviyorsanız ve ben parfümsüz yapamam diyorsanız az miktarda esansiyel yağ kullanabilirsiniz. Turunçgil kokuları neşe veren ve moral yükselten kokular olduğundan turunçgil içeren esansiyel yağları tercih edebilirsiniz. Eğer sürekli kullandığınız bir parfümünüz varsa ve vazgeçemem diyorsanız en azından hamileliğinizin ilk üç ayı boyunca ara verin, sonrasında kullanmaya başlayın. Araştırmalara göre gebeliğin ilk üç ayında parfüm kullanımı ve doğum kusurları arasında ilişki tespit edilmiş.
Tüm bunlara ek olarak organik koku ürünleri de bir alternatif olarak önümüzde duruyor. Organik koku ürünlerinde parfümün büyük bir kısmını oluşturan alkol yerine organik alkol kullanılıyor. Ayrıca kullanılan koku bileşikleri doğal esansiyel yağlardan seçiliyor. Dolayısıyla doğala çok yakın ürünler elde edilmiş oluyor. Organik parfümler içerisinden de yaz parfümleri tercih edilebilir. Çünkü yaza uygun parfümler genellikle daha uçucu notaları içerir ve daha hafiftirler. Bu tercihinizle hem organik ürün seçtiğiniz için kimyasallardan zarar görmeyeceksiniz hem de baş ağrısı ve bulantı gibi olası sorunları en aza indirgemiş olacaksınız.
Hamilelikte Parfüm KokusuHamilelik esnasında kokulu vücut spreylerinin ve losyonların kullanılması da oldukça yaygın. Bu tarz ürünler parfümlere göre daha az alkol içerdiğinden bu da mantıklı bir seçim olabilir. Bu ürünleri kullanırken bulantıyı da engellemek için bu ürünlerin nane, zencefil, kakule içerenleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca çoğu hamile kadın turunçgil kokularının bulantıyı azalttığını ve tazelendirici etkisi olduğunu söylemişlerdir. Tatlı portakal, neroli ve mandalina içeren kokular hamile kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilirler. Turunçgil kokularına alternatif olarak lavanta, gül ve papatya içeren kokuları da deneyebilirsiniz.
Parfüm yerine az miktarda esansiyel yağ kullanarak da güzel kokabilirsiniz ancak konu hamilelik olunca esansiyel yağlar için de dikkat edilmesi gereken noktalar var. Esansiyel yağlar vücut spreylerinden ve losyonlardan farklıdır. Esansiyel yağlar bitkilerden çıkarılan, yoğun, aromatik sıvılardır. Bazı esansiyel yağların gebelik esnasında kullanılması sakıncalıdır.
Hamilelikte güvenle kullanılabilecek esansiyel yağlar: Papatya, sardunya, yasemin, lavanta, neroli, paçuli, sandal ağacı, ylang ylang ve gül. Bu yağların her biri bazıları tazelenme, bazıları enerji bazıları yatıştırma sağlar. Örneğin ylang ylang esansiyel yağının bedensel ve zihinsel sakinleştirici etkisi vardır.
Hamilelikte uzak durulması gereken esansiyel yağlar: Rezene yağı, adaçayı yağı, zufa yağı ve biberiye yağı.
Rezene yağı: Östrojen seviyesini arttırdığı söyleniyor. Yüksek östrojen seviyesi erken doğuma ya da düşüğe yol açabilir.
Adaçayı yağı: Anne ve plasenta arasındaki kan akışını değiştirebilir. Ayrıca erken kasılmaları başlatabilir.
Zufa yağı: Fetüsün nörolojik gelişiminde bozulmalara yol açabilir.
Biberiye yağı: Kalp atışı hızını arttırır. Özellikle hamileliği süresince yüksek tansiyon sorunuyla karşılaşan kadınlar için daha da risklidir.
Aşağıda hamilelik esnasında mide bulantısı yaşamadan kullanabileceğiniz, ferah, hafif, doğal içerik oranı nispeten fazla ve Türkiye’de bulabileceğiniz kokulardan bir kısmını görebilirsiniz.
Jo Malone Grapefruit: Greyfurt kokusu içeriyor.Hamilelelikte Parfüm KullanımıJo Malone Lime Basil & Mandarin: Mandalina kokusuna ilaveten yeşil taze kokular da içeriyor.Hamilelerin Parfüm Kullanımı Sakıncalı mı?L’Occitane Verbena: Mine çiçeği kokusu.L’Occitane VerbenaL’Occitane Citrus Verbena: Limonsu mine çiçeği kokusu.Hamilelikte Parfüm Sıkılır mı?The Body Shop Amazonian Wild Lily: Nilüfer ve yeşil taze notalar içeriyor.Hamilelikte Parfüm Sıkılır mı?The Body Shop Atlas Mountain Rose: Gül içeriyor. Hamilelikte Parfüm KokusuThe Body Shop Fijian Water Lotus: Nilüfer ve su notaları içeriyor. Hamilelikte Parfüm KokusuKaynaklar:

http://pregnant.thebump.com/pregnancy/is-it-safe/qa/perfume-safe-during-pregnancy.aspx

http://www.babymed.com/lifestyle-and-beauty/scented-oils-during-pregnancy#sthash.yMjN7hYe.dpuf
atakoykbb.com
http://americanpregnancy.org/pregnancy-health/perfume-and-pregnancy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa Başı