Koku Parfüm > Aromaterapi > Gevşetici ve Huzur Verici Aromaterapi Banyosu Karışımları

Gevşetici ve Huzur Verici Aromaterapi Banyosu Karışımları

Gevşetici ve Huzur Verici Aromaterapi Banyosu Karışımları
Bugün sizlerle keyifli ve bir o kadar da rahatlatıcı iki mükemmel aromaterapi banyosu tarifini paylaşacağım. Yoğun ve stresli şehir hayatında, haftada en fazla bir saatimizi ayırıp güzel bir aromaterapi banyosu içinde zaman geçirmek sonrasında bize huzur ve dinginlik olarak döneceğinden yaşam kalitemizi arttırmaya bir nebze de olsa katkıda bulunacaktır. Gelelim iki güzel tarife. 🙂

Aromaterapi Banyosu
Gevşetici Aromaterapi Banyosu
Gerekenler:
30 ml kadar badem yağı (Yaklaşık 1 çay bardağının üçte biri kadar ölçüye denk geliyor.)
7 damla lavanta yağı
5 damla papatya yağı
3 damla adaçayı yağı veya ıtır (sardunya) yağı
Banyo küvetini sıcak su ile doldurun. Suyun sıcaklığı rahatsız edici bir sıcaklık olmasın, yani içindeyken çıkmak için saniyeleri sayacağınız gibi bir sıcaklık olmasın. Kol içinizin ya da dirseğinizin dayanacağı kadar sıcak olması uygun. Listede verdiğim dört adet yağı bir kapta güzelce karıştırın. Karışımı yavaşça küvetteki sıcak suya boşaltın. Boşaltırken küvet üzerinde gezdirebilirseniz suya eşit dağılımına yardımcı olmuş olursunuz. Sonra elinizle suyu üç beş dakika dalgalandırın ve yağın daha iyi dağılmasını sağlayın. Burada dikkat edilecek nokta yağın su üzerinde belli bölgelerde toplanmamasıdır. Böyle bir durumda cildiniz tahriş olabilir. Sevdiğiniz kokulu mumlardan birkaç tane yakarak küvetin çevresine ya da banyonun belirli yerlerine yerleştirin. Banyonun ışığını kapatın, sadece mum ışığı olsun. Sırt üstü şekilde küvete uzanın. Gözlerinizi kapatarak dinlendirin ve bu esnada ortama yayılmış olan esansiyel yağların muhteşem kokularını da hissedin. Kaslarınızı sıkın ve gevşetin. Tepeden tırnağa kendinizi gevşemiş hissedene kadar kaslarınızı sıkmaya ve gevşetmeye devam edin. Yaklaşık yarım saat boyunca suda kalın ne kadar iyi geldiğini farkedin.
Aromaterapi Banyosu
Huzur Verici Aromaterapi Banyosu
Gerekenler:
1 tatlı kaşığı badem yağı
3 damla lavanta yağı
3 damla papatya yağı
2 damla ıtır (sardunya) yağı
Yukarıdaki malzemeleri bir kapta güzelce karıştırın. Küvetinizi sıcak su ile doldurun. Yağ karışımını yavaşça suyun üzerinde gezdirerek küvete boşaltın. Elinizle tekrar sıcak suyu karıştırın ve yağın eşit dağılımını sağlayın. Küvete girin, başınız dışarıda kalacak şekilde, hareket etmeden suyun içinde 2-3 dakika kadar yatın.

Gözlerinizi kapatın ve derin bir nefes alarak muhteşem bitki yağlarının kokusunu içinize çekin. Bir tas yardımıyla sıcak suyu omuzlarınızdan ve sırtınızdan aşağıya doğru yavaşça dökün.

Suyun yüzünüze gelmemesine dikkat edin. Yağlı karışım içindeki esansiyel yağlar gözlerinize zarar verebilir bu sebeple mümkün olduğunca gözlere ve yüz cildine değmemesine çalışın. Su dökünmeyi yavaş yavaş devam ettirin.

Akan su ile beraber sıkıntılarınızın ve endişelerinizin de akıp gittiğini düşünün. Su dökünme de bittikten sonra su dolu küvetin içinde yaklaşık on dakika daha sırt üstü kalın. Bu aromaterapi banyosuna da toplamda 20-25 dakika zaman ayırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa Başı