Koku Parfüm > Parfüm > Fulya (Nergis) Kokulu Parfümler

Fulya (Nergis) Kokulu Parfümler

Fulya (Nergis) Kokulu Parfümler
Fulya çiçeği diğer adıyla nergis çiçeği yüzlerce türü olan bir çiçektir. Sarı, turuncu ve beyazın tüm tonlarında sade renkli ve karışık renkli olarak da bulunabilen fulyalar baş döndürücü kokularıyla da meşhurdur. Nadir de olsa pembe ve kırmızıya çalan renklerde de bulunabilirler. Baharda çiçek açarlar.
Nergis, Yunanca “Narke” kelimesinden türemiştir ve bu kelime “uyuşturmak, hissizleştirmek” anlamlarına gelmektedir. Bu kelime bile çiçeğin kokusunun ne kadar yoğun ve etkili olduğu olduğu konusunda fikir vermektedir.
Günümüzde nergis çiçeği uyanış ve umudun sembolü olarak da kullanılmaktadır.
500 kg nergis çiçeğinden 300 gr kadar saf nergis yağı elde edilebilmektedir. Bu nedenle de nergis yağı oldukça pahalıdır. Nergis kokusu stres ve gerginliğin azaltılmasına da yardımcı olur.

Fulya (Nergis) Çiçeği Mitoloji
Nergis çiçeğiyle ilgili “Echo ve Narcissus” isimli mitolojik hikaye de meşhurdur. Hikayenin bir çok farklı anlatımı olsa da en çok bilineni şöyledir. Narcissus güzelliğiyle herkesi büyüleyen bir gençtir. Doğduğu gün kahinler onunla ilgili bir kehanette bulunurlar. Eğer hiçbir şekilde kendini görmezse uzun ve mutlu bir ömrü olacaktır. Narcissus genç bir delikanlı olana kadar kendini hiçbir şekilde görmez. Bir çok genç kız ve hatta periler Narcissus’a aşık olurlar ancak o hiçbirine karşılık vermez. Bir gün Echo adında bir peri ona aşık olur ancak herkes gibi onun da aşkı karşılıksız kalır. Bunun üzerine Echo çok üzülür ve çok zayıflar, sesi de inleyen bir ses olarak kalır. (Bugün yankı anlamında kullanılan eko kelimesi de buradan gelmektedir.) Echo’nun kötü durumunu gören ve Narcissus’un aşkından karşılık göremeyen diğer kızlar ve periler Tanrılardan Narcissus’un cezalandırılmasını isterler. Tanrılar bu isteği kabul ederler. Bir gün Narcissus avdan dönerken su içmek için bir pınar kenarında durur ve eğilir. Bu esnada suda kendi yansımasını görür ve yansımasına aşık olur. Aşığına kavuşmak isteğiyle sürekli suya bakarak bağırmaya başlar ve günlerce oradan ayrılmaz. Ne yemek yer ne de su içer. Tıpkı Echo gibi zayıflar ve bitkin düşer. Günler sonra bulunduğu yerde yorgunluktan ölür. Bunu gören Echo ve diğer su perileri duruma çok üzülürler. Narcissus’un ölü bedenini yakmak için odun toplamaya giderler. Geldiklerinde ölü bedenin yerinde sadece bir çiçek bulunmaktadır. Narcissus bugün “nergis” olarak bildiğimiz çiçeğe dönüşmüştür. Ayrıca Narsizm (kendini aşırı beğenme, kendine aşık olma) kavramı da Narcissus’tan gelmektedir.
Fulya (Nergis) kokulu parfümlerden en çok bilinenleri aşağıda listeledik.

Fulya (Nergis) Kokulu Parfümler (Bayan):
L`Occitane en Provence Vanille & NarcisseFulya (Nergis) Kokulu ParfümlerLancome PoemeFulya (Nergis) Kokulu ParfümlerEternity Calvin KleinFulya kokulu parfümlerChloe Narcisse ChloeFulya kokulu parfümlerGucci Gucci Rush 2Fulya kokulu parfümlerHermes Kelly CalecheNergis kokulu parfüm markalarıCerruti 1881Nergis kokulu parfüm markalarıDolce&Gabbana DolceNergis kokulu parfüm markaları
Chanel Chanel No 19 Eau de ParfumNergis kokulu parfüm markalarıGuerlain Samsara Eau de ParfumNergis kokulu parfümlerFulya (Nergis) Kokulu Parfümler (Üniseks):
Jonquille de Nuit Tom FordNergis kokulu parfümlerHermes Eau de Narcisse BleuNergis kokulu parfümler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa Başı