Koku Parfüm > Esansiyel Yağ > Esansiyel Yağlar

Esansiyel Yağlar

Esansiyel YağlarEsans kelimesi İngilizce essence kelimesinden köken almış olup kelime anlamı bir şeyin temeli, yapı taşı, özü anlamlarına gelmektedir. Zamanla kelime yeni anlamlar kazanarak esansiyel yağ kelime grubu olarak parfümeride ve aromaterapide kullanılmaya başlanmıştır. Esansiyel yağ için kısaca “bir bitki, ilaç ya da besinin yoğunlaştırılmış çözeltisinin (sıvısının) özelliklerini içeren yağ” diyebiliriz. Esansiyel yağ kelime grubu esans yağı olarak da kullanılmaktadır.

Saf esansiyel yağlar, istenilen yağın özelliklerine bağlı olarak bitkilerin değişik kısımlarından elde edilebilir. Bazı yağlar çiçeğin taç yapraklarından, bazıları yapraklarından diğerleri de sap, gövde, meyve, meyve kabuğu, tohum, reçine veya köklerden edilebilirler.

Yağların bitkiden ayrıştırılmasında ise yine kullanılan bitkiye bağlı olarak değişiklik gösteren çok çeşitli ayrıştırma metotları kullanılmaktadır. Mesela turunçgillerin esansı yoğunlukla kabuk kısmında toplandığından bu meyvelerin kabuk kısmı sıkılarak yağ açığa çıkarılır. Gül, papatya, lavanta gibi bitkiler ise damıtılır ve sonrasında çözücü ayrıştırması yöntemi kullanılır. Damıtma yönteminde ısı kullanılarak kaynama noktalarına göre bitkinin içindeki bileşenler ayrıştırılır ve farklı kaplarda toplanır. Ancak hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın bilinmesi gereken genel bir gerçek vardır. Saf esans yağlarının elde edilmesi oldukça zahmetlidir çünkü çok az miktardaki yağın eldesi için muazzam miktarlarda bitkinin işlemden geçirilmesi gerekmektedir.

Esansiyel yağlar ayrıştırıldıktan sonra dahi içinde farklı kimyasal yapıda bir çok molekül bulunur. Bu moleküller esterler, yağ alkolleri, aldehitler, fenoller, terpenler veya asitler şeklinde olabilir. Esans yağlarının bir çoğu kimyagerler tarafından laboratuvarlarda sentezlenmeye çalışılarak yapay yollarda da elde edilebilmektedir. Ancak denemelerin hepsi başarılı olamamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa Başı