Koku Parfüm > Parfüm > Erkek Parfümlerinde Kullanılan Koku Aileleri

Erkek Parfümlerinde Kullanılan Koku Aileleri

Erkek Parfümlerinde Kullanılan Koku Aileleri
Erkek parfümleri altı ayrı sınıfa ayrılır. Bunların bazıları kadın parfümlerinde kullanılan aileler ile ortaktır bazıları ise erkeklere özgüdür.

Turunçgil Koku Ailesi: Turunçgil kokuları çoğunlukla tazeleyici ve canlandırıcı olarak tarif edilir. Turunçgil ailesindeki kokular limon, misket limonu, portakal ve bergamot ağacının meyvelerinin yağlarından hazırlanır. Örnek erkek parfümleri: Dior Eau Sauvage, Calvin Klein Eternity, Dolce&Gabbana Pour Homme, Bvlgari Man Extreme.

Erkek Parfüm Türleri

Baharatlı Koku Ailesi: Bir çok erkeğin tercihi olan bu grupta en çok kullanılan notalar karanfil, karabiber, defne, fesleğen, tarçın, kakule, muskat gibi notalardır. Örnek erkek parfümleri: Shulton Old Spice, Yves Saint Laurent L’Homme Libre, Calvin Klein Euphoria.

Erkek Parfüm Kokusu Çeşitleri

Meşin (Deri) Koku Ailesi: Sert, biraz dumansı, az tatlı bir karakteri olan bir koku ailesidir. Bu aileye giren kokular ardıç ağacının katranından veya huş ağacının katranından elde edilir. Örnek erkek parfümleri: Lanvin Lanvin for Men, Hermes Bel Ami, Paco Rabanne One Million, Tom Ford Men Noir EDP.

Erkek Parfüm Kokusu Çeşitleri

Lavanta Koku Ailesi: Bu grup içinde lavanta ve lavantagillerden diğer bitkiler kullanılır. Örnek erkek parfümleri: Yardley Old English Lavender, Vidal Pino Sivestre, Calvin Klein Be.

Erkek Parfüm Notaları

Fougére (Fujer) Koku Ailesi: Bu koku ailesi içinde birkaç farklı anahtar bitki türünü barındıran bir ailedir. Fougére (Fujer) kelimesi Fransızcada eğreltiotu anlamına gelir ve eğreltiotu kelimesi de kokusuz anlamına gelmektedir. Bu koku grubunun olmazsa olmaz notaları meşe yosunu, lavanta, kumarin ve sardunya yağı kokularıdır. Ancak günümüzde bu koku ailesine mensup ürünler popülerliğini yitirmiştir bu sebeple üretimi de azdır ve temin edilmesi zordur. Örnek erkek parfümleri: Hermes Equipage, Parfum d’Empire – Fougere Bengale, Yves Saint Laurent Rive Gauche Pour Homme.

Odunsu Koku Ailesi: Bu ailede en çok kullanılan kokular sedir ağacı, gül ağacı, kabe samanı (vetiver), sandal ağacıdır. Örnek erkek parfümleri: Paco Rabanne XS, Comme des Garçons Wonderwood, D&G Pour Homme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa Başı