Koku Parfüm > Parfüm > Antonio Banderas Blue Seduction for Women Parfüm Yorumu

Antonio Banderas Blue Seduction for Women Parfüm Yorumu

Antonio Banderas Blue Seduction for Women Parfüm Yorumu
Piyasaya Sürüldüğü Yıl: 2008
Parfümörler: Olivier Cresp, Elisabeth Vidal ve Rosendo Mateu
Parfüm İçeriği:
Üst Notalar: Kavun, menekşe yaprağı, armut, bergamot.
Orta Notalar: Şakayık, gardenya, yasemin, müge, Bulgar gülü.
Dip Notalar: Paçuli, misk, benzoin, ahududu.
Mevsim: İlkbahar ve yaz kullanımına uygun.
Gündüz/Gece: Gündüz

Hissiyatı/Etkisi: Antonio Banderas Blue Seduction, ünlü parfümleri içerisinde oldukça sevilen bir parfüm. 2008 yılından beri piyasada. Türkiye’de sınırlı sayıda satışa sunulsa da müdavimleri bir hayli fazla. Antonio Banderas markası aynı isimle 2007 yılında bir erkek parfümü çıkarmıştı. Antonio Banderas Blue Seduction for Men adlı bu parfüm çok beğenilince marka aynı isimde bir de kadın parfümü çıkarıyor. Tabii her iki parfümde de ortak notalar var ancak en belirgin ortak nota kavun notası.

Blue Seduction Parfüm Yorum

 

Yazıyı yazarken Blue Seduction şişesi de yanımda ve ara ara kokluyorum. Az önce bir kez daha kokladığımda “lezzetli ve sulu meyvelerin karışımı” gibi bir cümle kurdum kendi kendime. Sonra bir kez daha notalara baktım da aslında çok isabetli olmuş bu benzetmem. Çünkü içerisinde kavun, armut, ahududu gibi lezzetli ve sulu meyveler varmış zaten. 🙂
Antonio Banderas Blue Seduction for Women parfümü tanımlamak gerekirse sevimli, temiz, taze, tatlı ve modern diyebilirim. Parfüm günün her saatinde kullanılabilir. İlkbahar ve yaz kullanımına uygun olarak lanse edilse de çok sevenler bence her mevsim kullanabilirler. Sadece içerisindeki armut ve kavun gibi yazı anımsatan notalar ile ılık ya da sıcak havalarla daha iyi bir bütünlük sağlayabileceğini düşünüyorum.
Antonio Banderas Blue Seduction for Women parfüm, parfüm dünyasında çok sık örneklerini görmediğimiz bir kategorinin de temsilcisi aynı zamanda. İngilizcede “aquatic” olarak ifade edilen Türkçede tam karşılığı “sucul” olan bu kelime okyanus, deniz, su notalarına yakın notaları içeren parfümler için kullanılıyor. Kavuna kendine özgü kokusunu veren kimyasal bileşik de okyanus kokusunun içerdiği bileşiğe çok benzer olduğundan kavun da sucul nota barındırmış oluyor. Tabii bu sucul notalara ek olarak orta notalara yerleşmiş şakayık, gardenya, yasemin, müge ve Bulgar gülü de kokuya çiçeksi etki verince aslında biz bu parfümü sucul – çiçeksi kategorisine koysak daha iyi olur diye düşünüyoruz. Sucul notalar aynı zamanda ferahlık, tazelik hissi veren moleküllerdir. Antonio Banderas Blue Seduction parfüme de bu tazelik etkisini kavun notası veriyor. Başlangıç notaları ve orta notalardan bahsettik. Peki ya dip notalar diye soracak olursanız dip notalarda da paçuli ve misk var. Yani tatlı ve yumuşacık bir his ile kapanıyor parfüm.
Antonio Banderas Blue Seduction biraz Dolce & Gabbana Light Blue ve Davidoff Cool Water parfümlerini andırsa da fiyat açısından çok çok daha makul bir fiyatı var. 🙂 Kalıcılığı da fena değil. 3 – 4 saat kadar kalıyor üzerinizde. Türkiye’de Watsons ve Gratis mağazalarında 100 ml’lik EdT şeklinde bulabilirsiniz. Ancak sanırım fazla sayıda getirilmiyor. Bu sebeple bazen tükenmiş olabiliyor.
Antonio Banderas Blue Seduction for Women ile ilgili bir diğer tartışma konusu şu. Parfümün isminde geçen “seduction” kelimesi “baştan çıkarma” anlamına gelince haliyle parfümden de bu konuyla ilgili beklenti yüksek oluyor. 🙂 Ancak bana göre çok da öyle seksi bir tarafı yok parfümün, daha ziyade sevimli bir genç kız kokusu gibi.Blue Seduction Parfüm YorumŞişe renksiz ancak parfüm sıvısının kendisi turkuaz renkli. Şişenin altındaki kare kabartmalar da berrak ve turkuaz bir denize yukarıdan baktığınızda gördüğünüz güneş ışığı yansımalarını anımsatıyor. Yani su notalarının verdiği tazelik hissi, parfüm sıvısının rengi ve şişe dekoru mükemmel bir uyum içerisinde ve bize doğrudan bir şeyi anımsatmak istiyor sanki, deniz. 🙂 Yazın denizden esen ılık rüzgar gibi hoş ve sevimli bu parfümü bulduğunuz yerde denemenizi tavsiye ederim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa Başı